Згідно з новим дослідженням, опублікованим у журналі Global Change Biology, Світовий океан досяг критичного рівня кислотності ще у 2020 році. Це означає, що людство вже перетнуло ще одну з дев’яти планетарних меж, необхідних для стабільного існування біосфери. Про це пише видання Livescience.
Кислотність океану зростає переважно через поглинання вуглекислого газу (CO2), який потрапляє в атмосферу внаслідок спалювання викопного палива. Близько 30% цього CO2 розчиняється у воді, утворюючи вугільну кислоту. Це знижує рН води та зменшує доступність карбонат-іонів, необхідних для формування скелетів і раковин у коралів, молюсків та планктону. Зменшення концентрації арагоніту (форми карбонату кальцію) є одним із головних індикаторів цього процесу.
Автори дослідження визначили, що середній рівень кислотності на поверхні океану нині знижений на 17,3% порівняно з доіндустріальним періодом. Хоча це число менше за оцінку 2023 року (19%), нове дослідження враховує ширший діапазон невизначеності. Встановлена межа — зниження на 20% з похибкою 5,3% — вже ймовірно порушена.
Більш тривожним є те, що глибокі шари океану піддаються кислотним змінам ще швидше. Близько 60% вод нижче 200 метрів уже перетнули межу, у порівнянні з 40% на поверхні.
«Океанічна кислотність — це не просто екологічна проблема, це бомба уповільненої дії», — зазначив Стів Віддікомб із Плімутської морської лабораторії. Втрата коралових рифів і інших ключових середовищ проживання загрожує цілісності морських екосистем, а також ставить під ризик економіку прибережних спільнот, що залежать від рибальства та туризму.
У 2009 році вчені окреслили дев’ять планетарних меж, які не можна порушувати без ризику дестабілізації глобальної екосистеми. Серед них — зміна клімату, хімічне забруднення та кислотність океану. У 2023 році було встановлено, що вже шість із дев’яти меж порушено, хоча межу кислотності океану тоді ще не вважали перетнутою. Нове дослідження свідчить: тепер і ця межа залишилась позаду.
Погіршення хімічного стану океанів ставить під сумнів здатність планети підтримувати біорізноманіття та регулювати клімат. За словами біологині-океанографки Гелен Фіндлей, оскільки більшість морських видів мешкає на глибинах, впливи кислотності можуть бути ще серйознішими, ніж вважалося раніше.
Ці висновки — серйозне попередження для світової спільноти: негайне скорочення викидів CO2 є критично необхідним для збереження здоров’я океанів і, зрештою, стабільності всієї планетарної системи.
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.