Океани Землі вже перейшли «небезпечну межу» кислотності — нове дослідження

Океани Землі вже перейшли «небезпечну межу» кислотності — нове дослідження

Згідно з новим дослідженням, опублікованим у журналі Global Change Biology, Світовий океан досяг критичного рівня кислотності ще у 2020 році. Це означає, що людство вже перетнуло ще одну з дев’яти планетарних меж, необхідних для стабільного існування біосфери. Про це пише видання Livescience.

Кислотність океану зростає переважно через поглинання вуглекислого газу (CO2), який потрапляє в атмосферу внаслідок спалювання викопного палива. Близько 30% цього CO2 розчиняється у воді, утворюючи вугільну кислоту. Це знижує рН води та зменшує доступність карбонат-іонів, необхідних для формування скелетів і раковин у коралів, молюсків та планктону. Зменшення концентрації арагоніту (форми карбонату кальцію) є одним із головних індикаторів цього процесу.

Автори дослідження визначили, що середній рівень кислотності на поверхні океану нині знижений на 17,3% порівняно з доіндустріальним періодом. Хоча це число менше за оцінку 2023 року (19%), нове дослідження враховує ширший діапазон невизначеності. Встановлена межа — зниження на 20% з похибкою 5,3% — вже ймовірно порушена.


Більш тривожним є те, що глибокі шари океану піддаються кислотним змінам ще швидше. Близько 60% вод нижче 200 метрів уже перетнули межу, у порівнянні з 40% на поверхні.

«Океанічна кислотність — це не просто екологічна проблема, це бомба уповільненої дії», — зазначив Стів Віддікомб із Плімутської морської лабораторії. Втрата коралових рифів і інших ключових середовищ проживання загрожує цілісності морських екосистем, а також ставить під ризик економіку прибережних спільнот, що залежать від рибальства та туризму.

У 2009 році вчені окреслили дев’ять планетарних меж, які не можна порушувати без ризику дестабілізації глобальної екосистеми. Серед них — зміна клімату, хімічне забруднення та кислотність океану. У 2023 році було встановлено, що вже шість із дев’яти меж порушено, хоча межу кислотності океану тоді ще не вважали перетнутою. Нове дослідження свідчить: тепер і ця межа залишилась позаду.

Погіршення хімічного стану океанів ставить під сумнів здатність планети підтримувати біорізноманіття та регулювати клімат. За словами біологині-океанографки Гелен Фіндлей, оскільки більшість морських видів мешкає на глибинах, впливи кислотності можуть бути ще серйознішими, ніж вважалося раніше.

Ці висновки — серйозне попередження для світової спільноти: негайне скорочення викидів CO2 є критично необхідним для збереження здоров’я океанів і, зрештою, стабільності всієї планетарної системи.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 4

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Copy link